Felicitări CSM București!

CSM București a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin în fața lui Gyor, chiar în Ungaria, după ce s-a impus la loviturile de departajare, scor 25-25 (4-1 după loviturile de 7 metri).

La 30 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni la fotbal de către Steaua împotriva Barcelonei, CSM București se impune în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, împotriva unguroaicelor de la Gyor.

Alăturarea de victoria de la Sevilla '86 nu este dată doar de apropierea calendaristică (7 mai '86 - 8 mai '16) ci și de faptul că româncele au caștigat la adversare acasă dar și în urma loviturilor de departajare unde Mayssa Pessoa a fost noul Duckadam.

De menționat că CSM a fost debutantă în această competiție și cu atât mai mult crește importanța acestei victorii pentru sportul românesc, deși, câți știu care sunt condițiile de pregătire ale câștigătoarelor Ligii Campionilor.